Jag jobbade förut i en matbutik i Västerås. En av våra kunder var ökänd för att kolla sina kvitton extremt noga och kom alltid tillbaka om det så gällde 10 öre som blivit fel på kvittot.
En dag sitter en kollega i kassan, vi hade denna dag ett erbjudande om att köpa en back läsk för endast 10:- om man handlade över en viss summa. Damen handlade för mer än den angivna summan, tog sitt kvitto och gick snabbt åt sidan för att trippelkolla det. 1 minut senare var hon tillbaka hos mig som stod ledig i en annan kassa.
Damen: Hörredu!
Jag: Ja, kan jag hjälpa till med något ?
Damen (surt): Ni har ju inte dragit av rabatten för min back läsk, den ska ju faktiskt bara kosta 10:-.
I fem minuter står hon och skäller på mig om att vi alltid gör fel och hur dåliga vi är.
Jag ber att få ta en titt på kvitto…
Jag: Hmm, det är ju ingen läskback påslagen? Sa du till om att du hade en läskback? (kunderna hade den ofta under vagnen och sa bara till vid kassan)
Det blir helt tyst, efter en stund säger damen surt: Nej men det borde ni ju sett, har ni ingen koll på vad gästerna går ut med i denna butik?
Jag: Då ber jag om ursäkt för att vi missade backen, 10:- blir det för den.
Surt plockar hon upp sin plånbok och betalar 10:-.

139 (klicka hjärtat för att gilla!)




