www.intealltid.se

…eller kundnummer

7 kommentarer

Jag fick in ett samtal av en äldre dam (c:a 60 år) helt som vanligt på jobbet och började med den vanligaste frågan:

Jag: Vad har du för personnummer?
Kund: Va?
Jag: Kan jag ta ditt personnummer?
Kund: Jaha, menar du telefonnummer?
Jag: Nej, personnummer…

1 hjärta 15 (klicka hjärtat för att gilla!)
Loading ... Loading ...

  Ort:

  Arbete: SUPPORT


mattias , 20 oktober, 2008

  1. Jag jobbar på ett ställe där folk inte fattar vad man menar när man frågar efter postnr. Inte att dom inte hör alltså, vuxna människor som inte verkar ha hört talas om vad postnummer är för nåt… man undrar.

    Hm...

    20 Okt 2008 at 13:08

  2. Helt ärligt, en 60-årig kvinna är väl inte ”en äldre dam”? Hon har ju fem år kvar till pensionen!

    niklas

    20 Okt 2008 at 14:40

  3. Jo, visst är man väl en äldre dam när man är runt 60? Men när går man från att vara en äldre dam till tant? 70?

    Anneli

    20 Okt 2008 at 16:59

  4. Ha ha 60? No way.
    Äldre dam = 80 typ!

  5. Ännu bättre är det när de sedan försöker knappa in det på telefonen medan man pratar med dem…

    Zelest

    21 Okt 2008 at 12:23

  6. vadå är man ung om man är 60 eller?

    Bella

    21 Okt 2008 at 14:06

  7. En kollega som satt på samma callcenter som mig för några år sedan, fick ett liknande samtal som varade i 20 minuter.
    Det var en äldre herre, troligtvis senildement, han glömde flera gånger under samtalets gång varför han ringt in och hon lyckades aldrig få hans personnummer.

    Peter

    17 Maj 2010 at 12:09

Skriv en kommentar