Jag jobbade på ett SL Center för ett par år sedan. En tjej ca 17 år kliver in en dag och går fram till mig:
Tjejen: Gäller Terminskorten i Luleå?
Jag: Nej, de gäller bara inom Stockholms län.
Tjejen: Men remsor då? Gäller de i Luleå?
Jag: Eh, nej. De gäller bara inom Stockholms län de med.
Tjejen: Så de har en helt egen taxa då?

46 (klicka hjärtat för att gilla!)





Ja, om man aldrig varit nån annanstans än i stockholm så är det inte särskilt konstiga frågor.
Vad var roligt?
Per
18 Sep 2008 at 10:02
Att fråga om AB Storstockholms Lokaltrafiks kort/biljetter gäller i Luleå är roligt. För folk som inte är helt humorbefriade, åtminstone.
Andy
18 Sep 2008 at 10:21
sånna stunder blundar man bara
och hoppas att det inte är sant:P
sebbe
18 Sep 2008 at 17:30
Tja, bekanta som jobbat på turistbyrå på Gotland har fått frågan om svenska kontantkort funkar på ön, så jag förvånas inte över så mycket när det gäller dumma frågor.
Gealach
18 Sep 2008 at 19:42
#Per – Well, hade frågan kommit från en sjuåring så, nä – men är man 17 är det en skitkonstig fråga även om man aldrig lämnat Stockholm. Jag menar någonstans snappar man väl upp vad lokaltrafik är – i skolan, tidningar, tv – NÄTET
Mary
18 Sep 2008 at 20:47
[...] september 21, 2008 · Inga kommentarer Efter att ha pinnat över till en av mina favvorbloggar kan jag ju inte låta bli att dela med mig av följande anekdot från en fd SL Center-anställd… [...]
Vadå, är lokaltrafik lokal? « VEOLIAHORA
21 Sep 2008 at 14:51